عمل نکردن ترمز یک خودرو می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد، اما مهم‌تر از دانستن دلایل آن، انجام کار‌هایی است که در صورت ترمز نگرفتن خودرو، موجب توقف آن بدون آسیب رسیدن به شخص یا خودرو می‌شود.

در حال بارگذاری 1 / 1 – مسترکاردان-هنگام عمل نکردن ترمز چه باید کرد؟.jpg جزئیات پیوست مسترکاردان-هنگام عمل نکردن ترمز چه باید کرد؟
شاید تا به حال در حال حرکت متوجه شده باشید که ترمز خودروی شما عمل نمی‌کند. نخستین کاری که شما باید انجام دهید، این است که خونسردی خود را حفظ کنید، زیرا استرس هیچ کمکی به شما نمی‌کند و موجب می‌شود تا وضعیت بدتر شود.
بررسی رفتار پدال ترمز: پس از آن باید رفتار پدال ترمز را بررسی کنید. اگر پدال نرم بود و زیاد پایین می‌رفت، به احتمال زیاد سطح روغن ترمز در آن کاهش یافته است یا سیلندر اصلی خراب شده که در این صورت با فشردن چندباره پا روی پدال ممکن است بتوانید از سرعت خودرو بکاهید. اگر پدال ترمز سفت باشد، باید بررسی شود آیا چیزی در قسمت پشت پدال قرار دارد که مانع ترمزگیری شود یا خیر.
دنده معکوس: یکی دیگر از راه‌های مؤثر، استفاده از دنده معکوس مناسب است. دنده معکوس موجب می‌شود تا شما از ترمز موتور (Engine Brake) استفاده و سرعت خودرو را کم کنید. البته قابل ذکر است که معکوس دادن باید اصولی باشد؛ به‌عنوان مثال، اگر در دنده ۴ هستیم، به دنده ۳ معکوس دهیم. در غیر این‌صورت، موتور شما آسیب جدی می‌بیند.
استفاده از نیروی اصطکاک: اگر جاده خلوت است، شما می‌توانید با آرام فرمان دادن و حرکات زیگزاگی، با ایجاد نیروی اصطکاک، موجب شوید تا سرعت خودرو رفته رفته، کاهش یابد. همچنین، پستی و بلندی‌های جاده نیز می‌توانند سرعت شما را کاهش دهند.
استفاده از ترمز دستی: استفاده از ترمز دستی می‌تواند موجب کاهش سرعت شما شود. دقت داشته باشید که باید آرام آرام ترمز دستی را بکشید تا سرعت خودرو کاهش پیدا کند. در صورتی که ترمز دستی را با همه قدرت و تا انتها بکشید، چرخ‌های عقب، قفل می‌کند و این کار، بدتر موجب به هم خوردن تعادل خودرو و حوادث ناگوار می‌شود.
موانع طبیعی: اگر روش‌های بالا مؤثر واقع نشد، می‌توان با استفاده از موانع طبیعی، خودرو را متوقف کرد. به‌عنوان مثال، کیسه‌های سیمان یا بشکه‌های آب، موانع خوبی هستند که با تماس دادن کناره تایر خودرو با آن‌ها می‌توانید سرعت خود را کاهش دهید. همچنین، درختچه‌های کوچک (کمتر از ۱ متر ارتفاع) نیز می‌توانند وسیله خوبی جهت کاهش سرعت خودرو باشند.