معاون عملیات پلیس راهور تهران بزرگ گفت:تغییر ارقام پلاک خودرو جرم است، روزانه ۴۵ دستگاه در بحث تخلف پوشش پلاک توقیف و ۱۷۰۰ خودرو نیز جریمه می‌شوند.

معاون عملیات پلیس راهور تهران بزرگ گفت:تغییر ارقام پلاک خودرو جرم است، روزانه ۴۵ دستگاه در بحث تخلف پوشش پلاک توقیف و ۱۷۰۰ خودرو نیز جریمه می‌شوند.

سرهنگ “محمد رازقی” در خصوص دستکاری در ارقام و تخلفات پلاک گفت: تغییر ارقام مصداق مخدوشی پلاک است و جرم تلقی می‌گردد.

وی عنوان کرد: اگر شخص اقدام به تغییر ارقام پلاک خود نماید پلیس راهور تهران بزرگ به شدت با این نوع تخلف برخورد می‌نماید، ولی امکان اینکه کسی دیگری که این پلاک را دارد جریمه گردد و تخلفاتی که این خودرو انجام داده برای خودروی دیگری ثبت گردد وجود ندارد.

معاون عملیات پلیس راهور تهران افزود: با توجه به اینکه فقط شماره پلاک نیست که در سیستم ثبت می‌گردد بلکه سایر ارکان خودرو نظیر نوع خودرو، کاربری و رنگ خودرو نیز می‌بایست با شماره‌ای که ثبت می‌گردد یکی و یکسان باشد و مطابقت داشته باشد و در صورت اینکه عددی تغییر پیدا کند این مقایسه‌ها برهم می‌خورد و مطابقتی، چون با هم ندارند سیستم این ثبت را قبول نخواهد کرد و به هیچ عنوان پلاک برای خودروی دیگری وارد سامانه نخواهد شد.

سرهنگ رازقی ابراز داشت: کسی نگران این قضیه که تغییر ارقام پلاک دیگر موجب جریمه شدن خودروی وی گردد نباشد.
معاون عملیات پلیس راهور تهران با اشاره به آمار و ارقام برخورد با این تخلفات نیز گفت: با توجه به اینکه این تخلف زمانی روی می‌دهد که نوعی قانون گریزی و دور زدن قانون محسوب شود که با توجه اجرای طرح منع تردد شبانه و همچنین طرح ترافیک و محدوده کاهش آلودگی هوا با این تخلف بیشتر مواجه هستیم.

وی ادامه داد: نسبت به آمار مشابه سال قبل می‌توانیم بگوییم که حدود ۳۰ درصد این تخلف بیشتر شده و حدود ۲۰ درصد نیز اعمال قانون این تخلف بیشتر شده است.

سرهنگ رازقی عنوان کرد: قبل از اعمال منع تردد شبانه این نوع تخلف نیز، چون شب‌ها وجود نداشت و این تخلف در محدوده طرح ترافیک اتفاق می‌افتاد و از آن به بعد تخلفات منع تردد شبانه را داشتیم و این تخلف در این زمان صورت می‌پذیرد و برخورد با این نوع تخلف در دستور کار همکاران بنده در شیفت شب قرار دارد.

این مقام انتظامی اظهار کرد: میانگین در شبانه روز حدود ۴۵ دستگاه در این خصوص توقیف داریم و حدود ۱۷۰۰ مورد اعمال قانون داریم که نسبت به توقیف ۲۰ درصد افزایش داشته ایم.